Nadmorski Szlak Turystyczny – podstawowe informacje i najciekawsze obiekty na szlaku
Szlak Nadmorski to znakowany czerwony szlak turystyczny w województwach zachodniopomorskim i pomorskim, część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9. Szlak przebiega wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Na terenie województwa zachodniopomorskiego nosi nazwę: Szlak Nadmorski im. dr. Czesława Piskorskiego, natomiast w województwie pomorskim: Szlak Nadmorski Bałtycki. Szlak prowadzi od Łeby do Żarnowca i ma długość 55,9 km. Prowadzi w zasadzie niemal wyłącznie w strefie przybrzegowej Bałtyku pozwalając poznać odcinek brzegu polskiego morza znajdujący się między ujściami rzek Łeby i Piaśnicy. Jest to obszar jeszcze stosunkowo mało zurbanizowany, posiadający odludne plaże i niemal naturalne lasy. Szczególnie ciekawy jest bór bażynowy nad jeziorem Sarbsko, ale i na dalszej trasie występują interesujące przyrodniczo miejsca. Zostały one objęte ochroną jako rezerwaty przyrody. Są to: Mierzeja Sarbska, Babnica i Białogóra.
Żarnowiec
Szlak Nadmorski to jeden z ciekawszych szlaków w naszym kraju. W miejscowości Żarnowiec znanej z elektrowni atomowej, której budowy nigdy nie skończono turyści mogą oglądać ruiny niedokończonej elektrowni atomowej bez żadnych przeszkód. Ponadto ciekawym miejscem jest elektrownia szczytowo-pompowa będąca największą w naszym kraju o mocy maksymalnej 800 MW.
Łeba
Jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości Pomorza jest Łeba. To właśnie w okolicy tego miasteczka znajdują się największe ruchome wydmy w Polsce, które możemy zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym. Kolejnym godnym odwiedzenia miejscem jest poniemiecki poligon z czasów II wojny światowej. Testom poddawano tutaj rakiety przeciwlotnicze i balistyczne wykorzystywane w późniejszych działaniach wojennych.
Darłowo
Oddalając się od Łeby szlak prowadzi przez niewielkie miejscowości województwa pomorskiego. Kolejnym miejscem, w którym warto się zatrzymać jest Darłowo, które położone jest już w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się tutaj Zamek Książąt Pomorskich będący od roku 1930 muzeum, którym jest po dziś dzień. Kolejną ważną atrakcją w mieście jest oczywiście, jak na miasto z dostępem do morza przystało, latarnia morska.
Kołobrzeg
Następnym miejscem na trasie szlaku, które chociażby ze względu na port, w którym zacumowanych jest kilka interesujących statków oraz kutry rybackie, jest Kołobrzeg. To kolejne miasto z latarnią morską, którą mogą odwiedzać turyści. Latarnia Morska w Kołobrzegu, mimo że nie należy do najwyższych obiektów tego typu to warto wejść się na jej szczyt, gdyż widoki, które możemy z niej podziwiać są bardzo piękne i malownicze. W centrum miasta w bliskiej odległości od rynku można podziwiać przepiękne kamieniczki. Kołobrzeg to nie tylko miasto turystyczno-wypoczynkowe, ale także idealne miejsce na pobyty lecznicze, do którego przyjeżdżają ludzie z całego kraju, aby polepszyć swoje zdrowie.
Mrzeżyno
Mrzeżyno jest niewielką miejscowością rybacką położoną na Pomorzu Zachodnim. Głównymi źródłami zysków miasta są turystyka i rybołówstwo. Odwiedzając Mrzeżyno warto zobaczyć pomnik Zaślubin Polski z morzem upamiętniające to wydarzenie mające miejsce 17 marca 1945 roku. Dla osób, które nie są specjalnie zainteresowane kąpielami w Morzu Bałtyckim polecamy wybrać się nad rzekę i popływać po niej kajakiem. Miejscowość ma również przystań jachtową, w której można wypożyczyć jacht lub inny środek transportu wodnego. Mrzeżyno to również idealne miejsce do obserwacji prawdziwych sztormów morskich, które najlepiej oglądać każdego roku w okresie między styczniem a lutym.
Międzyzdroje
Międzyzdroje, miasto ze słynną aleję gwiazd, na której zobaczymy odciski wielu znanych osobistości polskich. To także miejscowość z czystym morzem oraz z piękną, szeroką plażą mogącą pochwalić się sporą liczbą atrakcji turystycznych dla dzieci i nie tylko. Interesującym miejscem jest bez wątpienia Gabinet Figur Woskowych, gdzie zobaczymy odlane z wosku podobizny polskich oraz zagranicznych osobistości. Oprócz tego w mieście umiejscowionych jest wiele zabytkowych pensjonatów wartych zobaczenia. Molo w Międzyzdrojach może się pochwalić długością rzędu aż 395 metrów, a dodatkową atrakcją jest to, że na jego końcu czasami możemy zobaczyć statek kursujący stąd do Świnoujścia czy do Niemiec.
Świnoujście
Ostatnim ważnym przystankiem na trasie szlaku jest oczywiście Świnoujście. To miasto graniczącym z Niemcami. Świnoujście liczy sobie nieco ponad 40 tysięcy mieszkańców i położone jest na 3 zamieszkałych wyspach oraz na 41 niezamieszkałych. Taka lokalizacja sprawia, że możemy się tutaj poczuć niemal jak w Wenecji. Dodatkową atrakcją jest strefa wolnocłowa, w której polscy turyści kupują wiele towarów po atrakcyjnych cenach. Warto wspiąć się na szczyt latarni morskiej. Wieża ma wysokość niemal 65 metrów i dzięki temu jest najwyższy latarnią morską na Bałtyku a widoki z samej góry są naprawdę imponujące. Świnoujście przyciąga także turystów z problemami zdrowotnymi, gdyż znajdują się tutaj złoża bogate w minerały pomocne przy leczeniu wielu schorzeń.
Poniżej lista wszystkich miejscowości oraz atrakcji znajdujących się na trasie Nadmorskiego Szlaku Turystycznego, wraz z podanym dokładnym kilometrem szlaku podanym dla obu kierunków marszu:
0,0 km — 377,8 km – Świnoujście – granica polsko-niemiecka
7,3 km — 370,5 km – Świnoujście (dworzec kolejowy)
27,0 km — 350,8 km – Międzyzdroje
40,5 km — 337,3 km – Latarnia Morska Kikut
57,5 km — 320,3 km – Dziwnów
60,4 km — 317,4 km – Dziwnówek
65,7 km — 312,1 km – Łukęcin
70,9 km — 306,9 km – Pobierowo
72,9 km — 304,9 km – Pustkowo
75,0 km — 302,8 km – Trzęsacz
77,0 km — 300,8 km – Rewal
80,5 km — 297,3 km – Niechorze (latarnia morska)
84,8 km — 293,0 km – Lędzin
101,5 km — 276,3 km – Trzebiatów
112,7 km — 265,1 km – Mrzeżyno
130,2 km — 247,6 km – Dźwirzyno
144,0 km — 233,8 km – Kołobrzeg (latarnia morska)
159,5 km — 218,3 km – Ustronie Morskie
169,5 km — 208,3 km – Gąski (latarnia morska)
177,4 km — 200,4 km – Chłopy
179,6 km — 198,2 km – Mielno
213,6 km — 164,2 km – Darłowo
216,5 km — 161,3 km – Darłówko (Latarnia Morska Darłowo)
232,7 km — 145,1 km – Jarosławiec (latarnia morska)
269,2 km — 108,6 km – Ustka (latarnia morska)
288,6 km — 89,2 km – Rowy
328,4 km — 49,4 km – Łeba
346,2 km — 31,6 km – Osetnik (Latarnia Morska Stilo)
377,8 km — 0,0 km – Żarnowiec